10-13.09.2009 Querfurt

10-13.09.2009 Querfurt

 Spotkanie w Querfurcie Partnerskich Parafii Ewangelickich w dniach 10-13.09.2009 Początek współpracy obydwu ewangelickich Parafii sięga połowy lat 90-tych. Inicjatorem był emerytowany pastor ewangelicki z Querfurtu .Jego inicjatywa została chętnie podjęta przez ówczesnego pastora w Giżycku Janusza Jaguckiego. Już w 1994 roku 12 osobowa grupa z parafii ewangelickiej z Querfurtu odwiedziła Giżycko, gdzie zostali serdecznie przyjęci. Każdego roku odbywały się spotkania w Giżycku lub Querfurcie. W następnych już dwa razy parafianie z Querfurtu odwiedzili Giżycko a także część Mazur, dużą grupą autokarową. W związku z Obchodami Milenijnymi w czerwcu tego roku gościliśmy delegację z parafii z Querfurtu. Na ich zaproszenie tym razem wybrała się do Querfurtu większa grupa parafian z Giżycka. Z Giżycka wyjechaliśmy o 4:00 rano w czwartek. Autokar czekał na nas pod parafią ewangelicką.

Grupą 18 osobową wraz z duszpasterzem księdzem Krystianem Borkowskim (proboszczem parafii ewangelickiej w Giżycku), dojechaliśmy do Querfurtu o godz. 19:00. Tam czekała na nas główna inicjatorka naszego wyjazdu Pani Gisela Rath, która zaprowadziła nas do Centrum Parafialnego na wspólną kolację przygotowaną przez tamtejszych parafian. Noclegi zarezerwowane mieliśmy w jednym z hoteli, dwie nasze parafianki mieszkały w prywatnym mieszkaniu tamtejszych parafian.
W piątek czekała nas miła niespodzianka. Zostaliśmy przywitani przez zastępcę burmistrza miasta  Pana Torstena Pohl, który przekazał nam serdeczne pozdrowienia od burmistrza miasta, który nie mógł nas osobiście przywitać z powodu swojej choroby. Spotkanie zostało zorganizowane przez Panie z Centrum Informacji Turystycznej. W spotkaniu brał udział między innymi przewodniczący Stowarzyszenia „Thaldorfer Pfingstburschen” Andreas Nette.
Stowarzyszenie pielęgnuje tradycje związane z źródełkiem św. Brunona. Po oficjalnym przywitaniu, mieliśmy okazję zwiedzić miasto, a także zapoznać się z historią ludzi, którzy kiedyś tworzyli to miasto. Ponad dwie godziny spędziliśmy na zwiedzenie querfurckiego zamku i wystawy. Zostaliśmy tam bardzo serdecznie przywitani przez tamtejszego kustosza muzeum.
Prosił abyśmy po przyjeździe do Giżycka przekazali wszystkim mieszkańcom naszego miasta zaproszenie do querfuckiego zamku, w którym będą mogli zapoznać się z miejscem, a także historią związaną z życiem i śmiercią św. Brunona.
Mogliśmy poznać legendę związaną z św. Brunonem, która w naszym mieście jest prawie nieznana: „Legenda o dziewięcioraczkach”
Brat Brunona Graf Gebhardt w ówczesnych czasach panował na zamku w Querfurcie. Jego żona znana była z publicznych wypowiedzi na temat narodzin bliźniąt, które rzekomo oznaczać miały niewierność małżeńską. Podczas kiedy sama była w ciąży jej mąż przebywał poza domem na jednej z wypraw krzyżowych. Żona jego urodziła 9-cio raczki. Spośród dzieci wybrała jednego najsilniejszego chłopca, resztę kazała utopić u podnóża zamku. Służąca niosąc dzieci w drodze do stawu spotkała św. Brunona. Ten usłyszawszy odgłosy wydobywające się z naczynia spytał o jego zawartość. Służąca skłamała, że niesie szczenięta. Ten jednak nie uwierzył jej i kazał pokazać zawartość kotła. Jak się okazało było tam ośmioro dzieci. Zabrał chłopców, ochrzcił i dał każdemu z nich na imię Bruno. Przekazał ich pod opiekę różnym rodzinom w Querfurcie. Związał ich jednak tajemnicą. Po kilku latach opowiedział całą tę historię swojemu bratu. Ten postanowił zobaczyć wszystkich chłopców. Urządził na ich powitanie wielką uroczystość. Chłopcy byli identyczni, co wskazywało, że byli z jednego ojca.”
 
W drugiej części dnia zwiedziliśmy uzdrowisko Bad Lauchstadt. Zwane także Bad Goethe Lauchstadt. Miasto, które swą sławę zawdzięcza teatrowi, który został wybudowany w 1802r. wg planów Heinricha Gertz z udziałem Johanna Wolfganga Goethe. Do dnia dzisiejszego w tym 5 tysięcznym miasteczku istnieje teatr, do którego co roku przyjeżdżają największe sławy zarówno te aktorskie jak i polityczne, które czytają twórczość Goethego.
Bad Lauchstadt znane jest także z leczniczej wody mineralnej. Po uzdrowisku oprowadzał nas proboszcz kościoła ewangelickiego Bernd Rudolph ( przyjaciel giżyckiej parafii, a także stały gość naszego miasta). Dzięki niemu mogliśmy zapoznać się z historią kościoła, a także szczegółowo opowiedział nam znaczenie symboli na tamtejszym ołtarzu. Wieczorem mogliśmy wysłuchać koncertu muzyki poważnej w Kościele w Querfurcie, który został specjalnie przygotowany na nasz przyjazd. Po koncercie wspólnie z wszystkimi muzykami zjedliśmy uroczystą kolację.
W sobotę zwiedziliśmy Eisleben. Miasto związane z ks. dr Marcinem Lutrem (10.11.1483-1546).Dom jego narodzin i śmierci, a także kościoły w których wygłaszał kazania.
Tam też spotkaliśmy autokar z diecezji katowickiej z tegorocznymi konfirmantami, którzy zwiedzali miasta związane z Marcinem Lutrem.
Wieczór spędziliśmy z querfuckimi parafianami przy wspólnym grillu, a także na pokazie zdjęć związanych z wieloletnią współpracą pomiędzy naszymi parafiami.
W niedzielę wzięliśmy udział we wspólnym nabożeństwie z proboszczem tamtejszej parafii pastorem Jurgenem Pilwitz w goszczącej nas querfurckiej parafii . Profesjonalny chór tamtejszej parafii prowadzony przez Manfreda Rath uświetnił całe nabożeństwo.
Wspólne zdjęcie, obiad i wyruszyliśmy w drogę powrotną do Giżycka. Zostały nam wspomnienia, zdjęcia, ale także chęć kontynuowania dalszego partnerstwa pomiędzy kościołem ewangelickim w Giżycku, a kościołem ewangelickim w Querfurcie.
 

Cieszy nas fakt, że nasza współpraca od 1994 pomiędzy ewangelickimi parafiami, dała początek współpracy już na innej przestrzeni na przestrzeni miasta Giżycko, a miastem Querfurt , które to miasto prowadzi od roku 2003, a od  czerwca 2009 współpracą dwóch powiatów podpisaną na zamku w Rynie; pomiędzy  powiatem giżyckim, a powiatem Saalekreis.