Nasze organy

Nasze organy

Od września do grudnia 2011 r. trwał I etap remontu mechanizmu instrumentu muzycznego (naszych organów) wykonywany przez organomistrza mgr inż. Andrzeja Kowalewskiego. Pierwszy etap to generalny remont manuału I. Zazwyczaj spoglądając na organy w kościele widzimy metalowe bądź drewniane rurki umieszczone w drewnianej obudowie, czasami z złoceniami i figurkami.

To co zazwyczaj widzimy to jest prospekt organowy – frontowa część szafy organowej w której znajdują się piszczałki. W naszych organach znajduje się 1666 piszczałek, my natomiast kiedy stoimy przodem do organ widzimy tylko kilkanaście piszczałek prospektywnych. Nasze organy pochodzą z około 1827 roku. Przebudowane w 1929 przez firmę Kemper i syn z Lubeki. Jest to instrument o trakturze elektromagnetycznej, posiada dwa manuały i pedał, trzy wolne kombinacje, pozwalające na dowolną rejestrację 28 głosów.

W grudniu 2011r zakończył się remont Manuału I tzn. zostało wyremontowanych 560 piszczałek, wykonano 560 nowych sprężyn mieszków i uchwytów, naprawa piszczałek labialnych, pełne otworzenie dwudziestu piszczałek, wykonanie konstrukcji zawieszenia II oktawy Bourdon 16’ oraz Hohlflote 8’. Organy przez okres remontu zostały zupełnie zdemontowane, jak to jest widoczne na zdjęciu. Koszt remontu tego etapu to 52 400zł.

20 000zł otrzymaliśmy z projektu Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, ale aby przystąpić to takiego konkursu musieliśmy mieć środki własne. W środkach własnych pomogli nam  

Kreisgemeinschaft Lötzen -3000euro; p. dr Eckard Schleminger - 1000 euro, Günter Braun-600 euro. W czasie koncertów w lipcu i sierpniu udało się zebrać 3282,31zł. Wszystkim ofiarodawcą jesteśmy bardzo wdzięczni.

 

 

Czeka nas jeszcze remont generalny Manualu II; klawiatury nożnej, stółu gry (kontuar), oraz piszczałki prospektywne. Koszt tej części to ok. 100 000zł.

 

 
 


.