07.03.2010 Światowy Dzień Modlitwy

07.03.2010 Światowy Dzień Modlitwy

Światowy Dzień Modlitwy należy do ogólnoświatowego ruchu ekumenicznego. Jest to inicjatywa kobiet chrześcijańskich, które wywodzą się z różnych tradycji, kultur i krajów. Został on zapoczątkowany przez kobiety 116 lat temu. Od wielu więc lat przedstawicielki różnych krajów układają porządek nabożeństwa i zapraszają do wspólnej modlitwy wszystkich chrześcijan. Nabożeństwa Światowego Dnia Modlitwy mają na celu umocnienie wiary w Jednego Pana i Zbawiciela Jezusa Chrystusa, zbliżenie ludzi różnych ras, tradycji wyznaniowych i kultur, przełamanie uczucia izolacji i osamotnienia. Wspólna modlitwa uczy zauważania innych, nawet tych najbardziej oddalonych i pozwala zrozumieć ich problemy, a przez to ubogaca nas dzięki doświadczeniom innych chrześcijan. Daje też możliwość przeistaczania wiary i modlitwy w czyn.Przez te spotkanie - modlitwę możemy poznać inną tradycję, kulturę i siebie. 7 marca po wcześniejszych przygotowaniach chóru i kobiet z różnych kościołów spotkaliśmy się w kościele na wspólnej ekumenicznej modlitwie, która została przygotowana przez kobiety z Kamerunu. Hasło tego rocznej modlitwy zostało zaczerpnięte z Psalmu 150: Wszystko co żyje chwali Pana

Przez cztery tygodnie chór parafialny przygotowywał się do tego dnia, ucząc się pieśni, które były przygotowane przez kobiety z Kamerunu, aby w czasie modlitwy nauczyć nas pieśni w języku angelskim i kameruńskim:

 Nie tylko chór spotykał się wcześniej. Przed Światowym Dniem Modlitwy odbyło się spotkań pań z trzech parafii, które wyznaczyły przewodniczącą i rozdzieliły między sobą teksty:
 
 
Przewodniczaca p. Ania:
 
 
 
Kazanie wygłosił ks. prał. Kazimierz Gryboś z Parafii rzym-kat Ducha Świętogo Pocieszyciela: